منوی دسته بندی

هفت تکنیک بدنی که هر بازیگری باید بیاموزد

آموزش تکنیک و متدهای بازیگری سایت اکتو

چگونه حضور فیزیکی موثری برروی صحنه داشته باشیم؟

هر تکنیک بازیگری کاملی، شدیداً به ابزاری چون صدا، ذهن، قلب و بدن احتیاج دارد. از آنجایی که ما بدون تکنیک‌های صدا، مهارت های فکری و کار با متن، به جایی نمی‌رسیم، حضور فیزیکی مؤثر در بازیگری حرفه‌ای امری حیاتی است. به همین دلیل ما 7 تکنیک بدنی و حرکتی اصلی که هر بازیگر باید قادر به انجام آن ها باشد را برای شما آماده کرده ایم.

متدهای بازیگری سایت اکتو

تکنیک الکساندر

این تمرین مشهور، از مجموعه‌ای از استراتژی های تخصصی برای بالا بردن هوشیاری بدن استفاده می کند تا با استفاده از آن‌ها، کشمکش بی دلیل در بازیگران را اصلاح کند.

سخنوری به نام فردریک متیاس الکساندر، دچار مشکلات آوایی بود. او در اواخر 1800، این تکنیک را به عنوان راه حلی برای مشکلات آوایی خود توسعه داد. و به سرعت دریافت که فراموش کردن حالات و کلیشه های تنفّسی، کلیدی برای رسیدن به حداکثر کارایی عملکرد فیزیکی اوست.

این روش به سرعت در قرن گذشته رشد کرد. آموزش و تمرین تکنیک الکساندر در برنامه‌های تمرینی سرتاسر جهان در جریان است و بسیاری از بازیگران ایمان دارند که این تکنیک راه حلی برای محدودیت های‌ فیزیکی، آوایی و یا حتی ذهنی است.

تکنیک ژاک لوکوک

این بازیگر و معلم پر آوازه، از ترکیب مایم، کار با ماسک و سایر تکنیک ها‌ی حرکتی، برای افزایش خلاقیت و آزادی بدنی در هنرجویان استفاده کرد. مدرسه‌ی “L’École Internationale de Théâtre Jacques Lecoq” در پاریس، در سال 1956 توسط او تاسیس شد و هنوز هم یکی ازبزرگترین مراکز تمرین فیزیکی در جهان است.

این هنرستان بازیگران را طی دو سال تمرین در یک سری از کارگاه های آموزشی تخصّصی پرورش می‌دهد. این کار به طور وسیعی بر اساس بذله‌گویی پیش می رود و به دوران کمدیا دل آرته و اجرای دلقک ها مربوط می‌شود. تکنیک ماسک بی رنگ لوکوک و تمرینات روانی که شامل رنگ‌ها، فصل‌ها و عناصر می‌شدند نیز مربوط همین تمرینات است.

مایم فیزیکال

طبق گفته‌های اتین دکروکس بزرگ، یکی از مشخصه‌های جهان ما این است که اگر تمام موجودات در آن بنشینند، شخصی که در حال اجرای مایم فیزیکال است باید بایستد.

این بازیگر معروف، تکنیک مایم فیزیکال را در نقطه مقابل پانتومیم گسترش داد و از لحظات تاثیرگذار، برای نمایش مفاهیم ذهنی استفاده کرد. این مفاهیم تنها به معنای اعمال روزمره نبودند، بلکه تکنیک مایم فیزیکال به طور کلی، به عنوان یک شیوه بیانی عمل کرده و چیزهای پنهان را آشکار می‌کند.

تئاترهای فیزیکال در سراسر جهان، از مایم فیزیکال برای کشف و نمایش ذات احساسات درونی انسان استفاده می‌کنند و بدین وسیله، تفکّرات واحساسات به تصاویری با ارزش در صحنه نمایش تبدیل می‌شوند.

ویوپوینت

تکنیک ویوپوینت، همانند مایم فیزیکال، احساسات انسان نسبت به محیط، زمان، فضا، و اشکال را کشف می‌کند؛ اما بر خلاف مایم فیزیکال، با استفاده از مشخصه‌های خاصی پیشرفت کرده است.

این مشخصه ها توسط یک طراح صحنه به نام ماری اورلی و معلمانی چون آن بوگارت و تینا لاندو  توسعه یافت. ویوپوینت به عنوان یک تکنیک تئاتری یک داستان را بر روی صحنه خلق می‌کند و برای خلق این داستان از مواردی چون زمان،(سرعت، تکرار، واکنش لحظه ای) مکان(روابط محیطی، شرح دقیق موقعیت، معماری، شکل و حالت) و صدا(فرکانس، طنین صدا، میزان بلندی صدا) بهره می‌جوید.

این سبک‌تئاتری بر زیبایی شناسی متمرکز است و به بازیگران و کارگردانان به یک شکل آموخته می‌شود و همچنین با تئاترهای بزرگ و بین المللی نیز سازگار خواهد شد. این سبک از تئاتر هم اکنون در”SITI company” آموزش داده می‌شود. موسسان این تئاتر، تاداشی سوزوکی و بوگارت هستند.

 

اکتو آکادمی جامع فعالان تئاتر و سینما

اشکان واعظ
اشکان واعظ وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

ارتباط با پشتیبانی