منوی دسته بندی

تصویربرداری

آموزش فیلمسازی سایت اکتو

اولین قدم برای یادگیری تصویربرداری

تصویربردار علاوه بر آشنایی با مباحث تئوری و زیبایی شناسی، باید شناخت کاملي از ابزار وتجهیزات تصویربرداری داشته باشد.

دوربین های تصویربرداری، سه پایه ها، انواع وسایل حرکتی، مانیتورها، انواع پروژکتورهای نورپردازی و لوازم الحاقی دوربین مانند لنزها، باطری و منابع تغذیه، مت باکس (Matte Box)، شیدر و فیلترها از جمله ابزارهای مهم در تصویربرداری هستند.

تحویل وسایل مورد نیاز یک پروژه

تصویربرداری سایت اکتو

مدیر فیلمبرداری لیست کاملی از تمامی وسایلی که برای ضبط یک پروژه نیاز دارد تهیه می کند و گروهی را به سرپرستی یک دستیار تصویربردار که شناخت کاملی از تمامی وسایل دارد راهی انبار ها و یا دفاتر تهیه تجهیزات راهی می کند.

این گروه وظیفه دارد همه ی وسایل را تحویل بگیرید و با دقت آن ها را بررسی و تست کند.

روشن کردن دوربین و کنترل بخش های مختلف آن، نصب لنز و تصویربرداری آزمایشی، نصب وسایل الحاقی دوربین و بررسی آن ها، روشن کردن تمامی پروژکتور ها و اطمینان از سالم بودن پایه های نور و همچنین وسایل حرکتی، از جمله وظایف این گروه است.

 • وسایل تصویربرداری از قطعات ریز و درشت زیادی تشکیل شده است و باید دقت شود که بطور کامل تحویل گردد. ناقص بودن بخشی از تجهیزات هنگام تصویربرداری در لوکیشن(Location)اصلی، برای گروه بسیار ناشایست و غیرحرفه ای است.
 • در نهایت تجهیزات برای حمل به لوکیشن، به سینه موبیل (Cinemobile) منتقل می شود.

سینه موبیل

سینه موبیل سایت اکتو

مدیر تصویر برداری به سالم و ایمن رسیدن وسایل تصویر برداری به لوکیشن اهمیت زیادی می دهد از همین رو وسایل های با سینه موبیل منتقل می شوند.

سینه موبیل وسیله اي است که، برای جابه جایی تجهیزات تصویربرداری تلویزیونی و سینمایی طراحی شده است، که ممکن است در اندازه یک ون، یک کامیون خاور و یا یک تریلر، با قفسه بندی های مخصوص برای جاسازی وسایل تصویربرداری باشد. البته تجهیزات صدابرداری، وسایل صحنه، لباس بازیگران و همچنین وسایل خدمات و پذیرایی نیز ممکن است با سینه موبیل حمل شود.

تجهیزات تصویربرداری

سه پایه (Tripod):

سه پایه سایت اکتو

ابزاری بسیار مهم که اگر تصویربردار در انتخاب آن اشتباه کند، لطمه زیادی به کارش خواهد خورد. مهمترین بخش ها در سه پایه هد یا کلگی( Head) روان است که بتوان با استفاده از دسته ی پن، حرکات افقی و عمودی را به نرمی انجام داد. همچنین داشتن پایه هایی استوار و محکم که بتواند وزنی بیشتر از وزن دوربین مورد نظر را تحمل کند. این اضافه وزن ممکن است شامل چراغ روی دوربین، میکروفون، مت باکس و مانیتور باشد.

ارتفاع پایه ها، قفل های مطمئن پایه، مثلثی یا (Terry Angel)، ترازسنج حباب دار برای تنظیم لول کلگی (head level) و میخ های پایه برای استواری در سطوح ناهموار از ویژگی های دیگر یک سه پایه مناسب است.

سه پایه ها در اندازه های مختلف و برای تصویربرداری در شرایط مختلف طراحی شده است. برای مثال: میتوان به سه پایه بلند، متوسط، کوتاه و بسیار کوتاه (Baby) اشاره کرد.

دوربین(Camera)

دوربین سایت اکتو

خیلي مهم نیست که چه مدل دوربیني در اختیار شماست، نکته مهم این است که تمام دوربین های تصویربرداری از یک ساختار مشابه تشکیل شده اند. بخش های مهم در یک دوربین تصویربرداری شامل بدنه و کلیدهای مخصوص روي آن، بخش اپتیک (Optic ) یا لنز، منظره یاب یا ویزور (Viewfnder) ضبط و پخش تصویر، اطلاعات داخلی یا منو (Menu) منابع تغذیه و ضبط صدا است.

نصب و راه اندازي دوربین

نضب و راه اندازی دوربین سایت اکتو

کفي فلزي کلگي سه پایه را زیر دوربین نصب کنید.

در مرحله بعدی از نصب دوربین روی سه پایه، باطری دوربین راجاگذاری کنید و یا آداپتور (Adapter) برق را وصل نمایید.

نکات استفاده از باطری

 • توجه داشته باشید که باطری ها را قبل از شروع ضبط بطور کامل شارژ کرده باشید تا اتمام شارژ در روند تصویربرداری اختلال ایجاد نکند (هر روز تصویربرداری بیشتر از برنامه ریزی هزینه های اضافی به همراه خواهد داشت.)
 • در صورت عدم استفاده از دوربین آن را خاموش کنید تا میزان مصرف باطری به حداقل برسد.
 • در هوای سر باطری را در جای گرم نگه دارید زیرا ممکن است باطری ها برای مدتی متوقف شوند.
 • نمایاب چشمی و صفحه نمایش را تنظیم کنید.
 • با جاگذاری کاست (Cassette) و یا حافظه (Memory) دوربین آماده تصویربرداري است.
 • پس از تنظیمات اولیه دوربین شامل رنگ، نور و فوکوس ميتوانید تصاویر قابل قبولی را تصویربرداری کنید.
 • صدای ورودی را تست کنید.

تنظیم نمایاب چشمی و (LCD: Liquid Crystal Display )

ال سی دی دوربین سایت اکتو

دوربین ویزورها در اندازه های کوتاه و بلند براي دوربین های تصویربرداری طراحی شده اند. برای شروع تصویربرداری لازم است که هر تصویربردار نمایاب چشمی را برای چشم خود تنظیم کند.

براي تنظیم نمایاب چشمی ابتدا دوربین را روشن کنید، درپوش لنز را بگذارید یا دوربین را به سمت سطحی یک دست و تاریک (دیوار تیره رنگ) بچرخانید. سپس چشم خود را به حلقه لاستیکی دور نمایاب میچسبانیم؛ به طوریکه هیچ نوری مزاحم ما نشود و حلقه عدسي دیوپتر (Diopter) نمایاب را آنقدر میچرخانیم تا نوشته و خطوط داخل آن واضح شود. در آخر حلقه دیوپتر را ثابت میکنیم.

همچنین با تنظیم LCD رنگی می‌توان تا حدی به تنظیمات اولیه تصویر دست پیدا کرد. در صورت نداشتن مانیتور رنگی (جدای از دوربین) فقط با اتکا به تجربه میتوان با استفاده از LCD رنگی دوربین، به رنگ و کنتراست قابل قبولی دست پیدا کرد.

LCDدردوربین های تصویربرداری در اندازه های کوچک طراحی شده و اغلب به دوربین متصل است. این تکنولوژی در LCDهای خانگی و LCDهای مخصوص کارگردان در ابعاد بزرگتر طراحی شده است.

 • نمایاب تنها تصویر دریافتی توسط دوربین را نمایش ميدهد؛ نه وضعیت ضبط را.
 • براي کنترل وضعیت ضبط تصویر باید بعد از ضبط از طریق دوربین یا ویدئوی پخش آن را کنترل کرد.

شیوه ی تنظیم مانیتور

کالیبره چیست؟

کالیبره چیست سایت اکتو

کالیبره کردن مدیریت رنگ و نور در سیستم تصویری و رسیدن به استاندارد قابل قبول است. برای کالیبره کردن مانیتور اول باید کالربار(Color Bar) خطی رنگی یا EBU

(European Broadcasting Union Sound) را توسط دوربین روی مانیتور ظاهر کرد. سپس سه دکمه‌ی کنتراست (Contrast) روشنایی (Brightness) و رنگ (Chroma) راکاملا می بندیم.

دکمه ی روشنایی را طوری تنظیم می کنیم که نوار عمودی آخر سمت راست، یعنی سیاه، آنقدر سیاه شود که با غلظت نواحی سیاه اطراف تصویر کالربار همخوان شود.

سپس دکمه ی کنتراست را تا زمانی که نوار عمودی آخر سمت چپ یعنی سفید کاملا سفید شود، می چرخانیم.

برای تنظیم رنگ دکمه ی آن را طوری می چرخانیم که نوار عمودی زرد، به رنگ سبز گرایش داشته باشد و نه به رنگ نارنجی و همزمان نوار عمودی بنفش نه به رنگ آبی تمایل داشته باشد و نه به رنگ قرمز.

علت اینکه دو بار رنگی زرد و بنفش مبنای قضاوت ما قرار میگیرند، این است که زرد از قرمز و سبز و بنفش از قرمز و آبی تشکیل شده است.

در نتیجه هرگونه تنظیم نادرست کالربار موجب تمایل آن به سوی یکی از دو رنگ تشکیل دهنده ی آن خواهد بود.

اکنون مانیتور کالیبره شده است و شما با اطمینان می توانید با تنظیمات رنگی وایت بالانس در دوربین به بهترین رنگ مورد نظر خود دست پیدا کنید.

اهمیت تنظیم مانیتور(Calibration Monitor)

تنظیم مانیتور از اهمیت بالایی برخوردار است که  شما بر اساس آن می توانید اطمینان حاصل کنید که رنگ ها در مرحله ضبط تصویر، به درستی ثبت می گردند.

به یاد داشته باشید برای یادگیری هرچه بهتر تنها خواندن و مطالعه کردن کافی نیست پس بهتر است تمرین هایی را که در پایان هر مقاله برای شما در نظرگرفته میشود را نیز انجام دهید.

تمرین:

 • توصیه ما به هنرجویان و هنرمندان این است که با مراجعه به یک دفتر یا انبار سینمایی از نزدیک با تمام وسایل مورد نیاز یک پروژه تصویربرداری آشنا شوند.
 • هنرجويان باید ضمن شناخت بخش های مختلف سه پايه، تنظيم پايه ها، تراز كردن هد و كار با سه پايه رافرابگيرند.
 • تجهیز و نصب دوربین را طبق آموزش های بالا چندین بار تکرار کنید.
 • با دنبال کردن وبسایت تخصصی اکتو و دیگر مقاله های ما که بزودی در دسترس شما عزیزان قرار میگیرد از دانش سینمایی بهره مند شوید.

 

نویسنده: امیرسالار رجبی

اکتو آکادمی جامع فعالان تئاتر و سینما

اشکان واعظ
اشکان واعظ وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

ارتباط با پشتیبانی